fbpx

6 nippi tolmust vabanemiseks

Tolmu on kõikjal, seda lihtsalt tekib. Tolm on mustus, millel võib olla meie tervisele otsene mõju. Peale tolmuallergia on sellel otsene mõju ka täiesti tervete inimeste tervisele, kuna tolmustes ruumides võib olla õhus tavapärasest rohkem hallituseoseid. Tolmu ja eoste sissehingamisel kulub organismil teatud hulk jõuvarusid nendega toimetulekuks, mille tulemusena meie immuunsus langeb. Kui sellises kurnatud olekus puutub inimene kokku mõne viirusega, siis haigestub ta suurema tõenäosusega. Sellises ruumides tunneme sageli ennast ka väsinuna.

Kogemused ja uuringud näitavad, et eriti tähtis on tolmu regulaarselt eemaldada kõrgetelt tasapindadelt ja raskemini ligipääsetavatest kohtadest, näiteks kappide, ventilatsioonitorude, kardinapuude jms kohtade pealt. Seda seetõttu, et vana tolm jõuab enda külge siduda rohkem organismi kurnavaid osakesi. Uuringud näitavad, et inimesed, kes viibivad ruumides, kus kõrgemad tasapinnad on tolmused, haigestuvad hooajahaigustesse kuni 40% rohkem.

Nipid tolmu kergelt eemaldamiseks:

  1. Pühi tolmu nii tasapindadelt kui ka põrandalt kergelt niisutatud mikrokiust lapiga.
  2. Voldi lappi – ühe külje määrdumisel pööra ette järgmine, puhas pool. Nii saab ühe lapiga puhtaks suured alad.
  3. Väldi põranda pühkimist harjaga ja kõvakattega põrandate puhastamist tolmuimejaga, millel ühest otsast puhub õhku välja. Selliste meetoditega koristades tõstame tolmu õhku ja mõne aja pärast langeb see tagasi. Efektiivne viis on näiteks põrandakuivataja-pühkijaga põrandalt tolmu, karvade ja muu sellise kokku pühkimine.
  4. Eemalda regulaarselt, näiteks kord ühe või kahe kuu tagant, kõrgematelt tasapindadelt tolm. Nii ei lange tolm alumistele pindadele ja õhk on puhtam.
  5. Väldi kuiva lahtise mustuse, milleks on ka tolm, märjaks tegemist.
  6. Kõrgemate tasapindade pühkimisel on hea abimees painutatav tolmuluud, millel on mikrokiust masinas pestav tekstiil.

Artiklid

Vaata kõiki

Haigla koristuse head praktikad Skandinaavias

4-9. septembril 2023 toimus haigla koristuse koolitus Rootsi koolitaja Karin Perling juhtimisel, lisaks oli koolitusele kutsutud Erasmus+ konsortsiumi õpirände toel Soome spetsialist Tarja Valkosalo. Tarja täiendas Soome kogemustega Rootsi lektorit.

Loe edasi

Texases läbiviidud uuringus leiti, et isegi pärast rutiinset desinfitseerimist võib haigla pindadel leiduda kahjulikke mikroobe

Uuring viidi läbi vahemikus juuni-juuli 2022 ning selle raames kogusid teadlased 400-lt pinnalt proove Kesk-Texase veteranide tervishoiu asutustes (Central Texas Veterans Healthcare System).

Loe edasi

Puhastuseksperdil täitus veerandsada!

Tervitame ja täname kõiki endiseid ja praeguseid kolleege, kliente ja koostööpartnereid. Üheskoos on olnud tore ja õpetlik maailma puhtamaks muuta!

Loe edasi

Teadlik tegutsemine lutikatega

Viimastel nädalatel on meediasse jõudnud muret tekitavad teated Prantsusmaal valitsevast olukorrast seoses lutikatega. Tegemist on pandeemialaadse olukorraga, kus lutikad on vallutanud inimeste elamised, ühistranspordi jne. Ametliku statistika järgi on Prantsusmaal juba varasemalt kulunud lutika tõrjele aastas umbes 230 milj eurot. Kuidas valmis olla meil Eestis? 

Loe edasi