fbpx

Mida toob kaasa see, kui puhastusteenindajal ei jätku lappe?

Oleme viimasel ajal korraldanud mitmeid huvitavaid koristustööde auditeid, leidmaks potentsiaali koristuse efektiivsuse tõstmiseks.

Jagame näiteid, mida toob kaasa see, kui puhastusteenindajal ei ole nii palju lappe, et ühe määrdumisel võtta järgmine puhas ning tööpäeva lõpus pesta lapid kõik koos pesumasinas.

Pesemine kraanikausis

Lappide puudusel on sageli lahenduseks nende pesemine kraankausis. Kuid sellisel juhul ei saa mikrokiudlapid piisavalt puhtaks ning jäävad kokkuvõttes liiga märjaks. Tulemuseks on see, et lapp ei puhasta, vaid pigem määrib.

Panime ühe konkreetse juhtumi numbritesse. Tulemused olid järgmised:

  • ühe lapi pesemiseks kraani all kulus 1,5 minutit tööaega ja 3 liitrit vett
  • kui iga päev 10 puhastusteenindajat 20 korda sellisel viisil lappe pesevad, siis sellele kuluv tööaeg päevas kokku on umbes 5 tundi
  • kui aasta aega iga päev selliselt käituda ning töö tasustada miinimumpalgaga, on ettevõtte kulu väärtusetu töö tasustamiseks 11 100€. See summa on oluliselt suurem, kui mikrokiust lappide, käru ja isegi pesumasina soetamine
  • vett kulub selleks 600 liitrit päevas. Tuginedes eelnevale, kulutab selline tegevus aastas umbes 180 tonni rohkem vett kui seda kuluks lappide pesemiseks pesumasinaga.

Kätepaberi kasutamine

Kui lappi pestakse kraani all või on lapp muul põhjusel märg/must, siis tekib ikkagi vajadus pindade, näiteks kraanide, kraanikausside kuivatamiseks. Sageli võetakse siis kasutusel kätekuivatuspaber. Ühel hiljutisel auditil lugesime ära, kui palju päriselt paberit kasutati. Tol päeval oli tulemuseks 5 – 7 paberit WC kohta. Eelmisele näitele sarnaselt jätkates, kui sama tehakse sajas ruumis, siis keskmiselt kulub päevas 600 lehte paberit kuivatamiseks. Selles asutuses oli paberi hind 0,8 senti/leht, seega kuivatamiseks kuluva paberi maksumus on kokku 4,8 €/päevas, millele lisandub ka jäätmekäitlus. Aastas on kuivatamiseks kuluva paberi kulu 1 752€. Kuivatades mikrokiust lapiga on tulemus kindlasti oluliselt parem.

Oluline on säästa töötajaid, asjatut veekulu ning mõelda, kuidas koristusse panustatud aeg oleks väärtust loov.

Koristamisele kehtivad Eestis 1. jaanuarist keskkonnanõuded, kus mh pööratakse tähelepanu ka vee kasutamise vähendamisele, tutvu artikliga SIIN.

Koolituskalender

Kõik koolitused

Artiklid

Vaata kõiki

Mida toob kaasa see, kui puhastusteenindajal ei jätku lappe?

Oleme viimasel ajal korraldanud mitmeid huvitavaid koristustööde auditeid, leidmaks potentsiaali koristuse efektiivsuse tõstmiseks.

Loe edasi

Mustuse ja soovitud puhtuse mõju tööajale

Puhastusekspert on kolmandat aastat Erasmus+ koostööprojekti „Cost Effective, Need Based cleaning INSTA800“ eestvedaja. Projekti eesmärgiks on seitsme INSTA800 kasutajariigi kogemuste vahetamine ning ühiselt uute materjalide koostamine, mis aitavad kaasa vajaduspõhise koristuse rakendamisele.

Loe edasi

Projekti „Kuluefektiivne vajaduspõhine koristamine – INSTA 800“ tulemuste tutvustus

Puhastusekspert on rahvusvaheline puhastusvaldkonna eestvedaja Eestis. Peame oluliseks nii teiste õpetamist ja juhendamist kui ka ise olla õppija rollis. Selleks, et koguda teadmisi ja end harida, algatas Puhastusekspert rahvusvahelise Erasmus+ projekti „Kuluefektiivne vajaduspõhine koristamine – INSTA 800“. INSTA 800 (Eestis EVS 914 Koristustööde kvaliteedi kokku leppimine ja hindamine) on ametlik standard seitsmes riigis. Selleks kaasatigi Taani, Rootsi, Soome, Norra, Islandi ja Läti partnerid, et jagada standardi kasutamise kogemusi ning sellest tulenevalt luua uued materjalid, mis ühtlustaksid standardi kasutamist. Projekti tulemusi esitlesimegi 25.mail toimunud seminaril.

Loe edasi

Uuenenud puhastusteenindaja kutsestandard

5.mail 2022 kinnitas Teeninduse Kutsenõukogu uuenenud puhastusvaldkonna kutsestandardid järgnevaks 5 aastaks. Kuni 1.märts 2023 võib vastavalt kinnitatud hindamisstandardile kutseandmist läbi viia vanadel alustel tasemeõppijatele. Hetkel ei ole kutseandmise protsessis midagi muutunud. Kevadised eksamid toimuvad tavapäraselt.

Loe edasi