fbpx

3 mõtet ECVET foorumilt Sofiast

Puhastusekspert Helge Alt osales Eesti delegatsiooni liikmena 14-15.juuni Sofias iga-aastasel ECVET (European Credit System for Vocational Education and Training) foorumil. Suured tänud Innove’le ja Haridus- ja teadusministeeriumile kutse eest! Seminaril osalemist finantseeris Euroopa Komisjon.

Seminar oli põnev, täis palju uusi kohtumisi ja metoodiliselt väga hästi üles ehitatud. Lisaks seminari teemadele oli palju õppida moderaatori tööst – kuidas põnevaid meetodeid kasutades toime tulla 150 inimese aktiivsena hoidmisega. Osalejaid oli kõikidest Euroopa riikidest.

ECVET on ellu kutsutud selleks, et toetada elukestvat õpet, õpirännet ja õppevõimaluste paindlikkust. Tegemist on tehnilise raamistikuga, mis lihtsustab õppijate ja kutset taotlevate isikute poolt erinevates õpikeskkondades omandatud ja hinnatud õpiväljundite ülekandmist, tunnustamist ja kogumist kutse või hariduse omandamiseks. Raamistiku põhiülesanne on tagada kutse- ja haridussüsteemi läbipaistvus ja mõistetavus kõigile osapooltele.

Mõtted foorumilt, mida soovime jagada:

–     2020 on algamas uus Euroopa Liidu rahastamisperiood. Täiskasvanute kutseõppe raames toimuvate ja koolitajate õpirännete osas on oodata eelarve ja võimaluste suurenemist võrreldes senisega. Puhastusekspert on olnud seni usin projektide kirjutaja. Meie koolitajad ja kutsekomisjoni liikmed on aastate jooksul tänu Erasmus+ ja Leonardo projektidele saanud käia erinevatel õpirännetel Soomes, Taanis, Norras, Rootsis, Saksamaal, Hollandis, Inglismaal, Islandil, Ungaris, Poolas, Itaalias, Prantsusmaal. Kes teab võib-olla uuel rahastamisperioodil saame põnevaid õpirändeid jagada ka oma täiskasvanud õppuritega. Hoidke end meie tegemistega kursis.

–     Rahvusvahelistumine, kogemuste vahetamine, uute tehnoloogiate tundma õppimine on oluline osa tööelus.Konkurentsivõimeline on see, kes sellega suudab kaasas käia.

–     65% tänastest koolinoortest teevad tulevikus tööd, mida hetkel veel ei ole olemas. Seega omandatud konkreetsetest oskustest on veelgi olulisemad nö „pehmed oskused“ – meeskonnatöö, elukestev õppimine, paindlikkus, uuega kaasa minemine, loovus jne. See kõik on oluline ka ametite puhul, mis on juba täna olemas, näiteks puhastustööde juhi amet. Oma koolitustel pöörame juba täna tähelepanu lisaks erialastele oskustele ka „pehmetele oskustele“.

Artiklid

Vaata kõiki

3 puhastusainet, mida on kodus vaja

Suurem osa mustusest koduses keskkonnas on eemaldatav ilma aineteta. Veega niisutatud mikrokiudlapid või -mopid on oskuslikul kasutamisel väga tõhusad abimehed erinevate mustuste eemaldamisel. Kuid samas päris ilma aineteta kodus siiski hakkama ei saa.

Loe edasi

6 nippi tolmust vabanemiseks

Tolmu on kõikjal, seda lihtsalt tekib. Tolm on mustus, millel võib olla meie tervisele otsene mõju. Peale tolmuallergia on sellel otsene mõju ka täiesti tervete inimeste tervisele, kuna tolmustes ruumides võib olla õhus tavapärasest rohkem hallituseoseid. Tolmu ja eoste sissehingamisel kulub organismil teatud hulk jõuvarusid nendega toimetulekuks, mille tulemusena meie immuunsus langeb. Kui sellises kurnatud olekus puutub inimene kokku mõne viirusega, siis haigestub ta suurema tõenäosusega. Sellises ruumides tunneme sageli ennast ka väsinuna.

Loe edasi

Koristusvaldkonna ametihaigused ja töösse suhtumine

Puhastusteenindajad ja puhastustööde juhid tunnevad, et nende töö on väga tähendusrikas. Küll aga kogevad nad füüsilist ja psühholoogilist stressi, mida mõjutab ka töökeskkond.

Loe edasi

10 nippi köögi puhastamiseks

Köök on kodu osa, kus pererahvas veedab tavaliselt palju aega. Söögivalmistamisega kaasneb ka paratamatult palju mustust- eeskätt rasvane mustus, kuid tekib ka tolm, maha kukkunud puru, söögijäätmed ning lisaks veel kraanikausis sete ja märg mustus. Seega köögis on palju erinevat liiki mustust, mis meid kimbutab. Samas on köögi puhtus oluline, kuna tegemist on toiduainetega kokku puutuvate pindadega.

Loe edasi