fbpx

Koristusainete pihustuspudelist pritsimine on tervisele sama kahjulik, kui päevas 20-sigareti suitsetamine

Enamus inimesi teab kui kahjulik on suitsetamine. Regulaarselt 20 sigaretti päevas suitsetada on enamuste inimeste arvates palju ja väga kahjulik.

Norras Bergeni Ülikoolis viidi läbi uurimus, mille tulemused on tõeliselt jahmatavad. Uurimuses selgus, et regulaarne koristusainete pritsimine on sama kahjulik kui suitsetada 20 sigaretti päevas. Eeskätt puudutab see kopsu funktsioneerimise halvenemist.

Kemikaalid tekitavad lühiajaliselt väikest mõju, aga aastatega sügavamat ja tugevamat mõju. Väga vähe on antud valdkonnas pikaaegseid uurimusi, tavaliselt on lühiaegsed mõjud paremini jälgitavad. Uurimuses analüüsiti 6235 inimest, kelle keskmine vanus oli 34 aastat ja uurimus kestis 20 aastat. Uurimus näitas, et väljahingatava õhu maht pritsivaid koristusaineid kodus kasutavatel inimestel vähenes 4,3 ml/a (milliliitrit aastas) ja kutselistel puhastusteenindajatel 7,1 ml/a. Sama mõju on siis kui suitsetada 20 sigaretti päevas. Arvatakse, et kopsumahu vähenemist põhjustab väikeste osakeste tingitud limaskesta ärritus, mis ajapikku tekitab limaskestas muutuseid.

Uurimuse tulemusel tõdeti, et puhastusteenindajatel on 40% suurem tõenäosus haigestuda astmasse – kemikaalide sellisel viisil kasutamine põhjustavad kopsudele olulist kahju.

Milliseid järeldusi antud uuringust praktilisse koristusse tasub teha:

  • Pritspudelite asemel kasutada niisutuspudeleid.
  • Paljudes kohtades saab piisavalt puhtaks mikrokiust koristuslapi ja vee abil – polegi vaja puhastusainet kasutada.
  • Kangematoimeliste puhastusainete pritsimist, (näiteks happeline aine kraanikaussidele) saame vältida kui regulaarselt kasutada sanitaartehnika puhastamisel nõudepesuharju, spetsiaalset kraaniharja ja kuivatada puhta mikrokiust koristuslapiga. Nii on kraanid, nende ümbrused, kraanikausid puhtad ja kaob vajadus tugevatoimeliste ainete pritsimiseks.

Enda tervist ja keskkonda säästvate koristusteadmiste ja -oskuste omandamiseks tutvu ka meie koolituskalendriga

Artiklid

Vaata kõiki

6 nippi tolmust vabanemiseks

Tolmu on kõikjal, seda lihtsalt tekib. Tolm on mustus, millel võib olla meie tervisele otsene mõju. Peale tolmuallergia on sellel otsene mõju ka täiesti tervete inimeste tervisele, kuna tolmustes ruumides võib olla õhus tavapärasest rohkem hallituseoseid. Tolmu ja eoste sissehingamisel kulub organismil teatud hulk jõuvarusid nendega toimetulekuks, mille tulemusena meie immuunsus langeb. Kui sellises kurnatud olekus puutub inimene kokku mõne viirusega, siis haigestub ta suurema tõenäosusega. Sellises ruumides tunneme sageli ennast ka väsinuna.

Loe edasi

Koristusvaldkonna ametihaigused ja töösse suhtumine

Puhastusteenindajad ja puhastustööde juhid tunnevad, et nende töö on väga tähendusrikas. Küll aga kogevad nad füüsilist ja psühholoogilist stressi, mida mõjutab ka töökeskkond.

Loe edasi

10 nippi köögi puhastamiseks

Köök on kodu osa, kus pererahvas veedab tavaliselt palju aega. Söögivalmistamisega kaasneb ka paratamatult palju mustust- eeskätt rasvane mustus, kuid tekib ka tolm, maha kukkunud puru, söögijäätmed ning lisaks veel kraanikausis sete ja märg mustus. Seega köögis on palju erinevat liiki mustust, mis meid kimbutab. Samas on köögi puhtus oluline, kuna tegemist on toiduainetega kokku puutuvate pindadega.

Loe edasi

Kui palju aega kulub keskeltläbi kodu koristamisele?

Aeg on korvamatu ressurss. Igapäeva elus kuuleme ikka ja jälle inimesi kurtmas, et ei ole aega ja elutempo on liiga kiire. Ööpäevas on 24 tundi. See, milline väärtus sellel ajal on ja kui nauditavalt seda veedame, sõltub iga inimese enda otsusest.

Loe edasi