fbpx

Koristusainete pihustuspudelist pritsimine on tervisele sama kahjulik, kui päevas 20-sigareti suitsetamine

Enamus inimesi teab kui kahjulik on suitsetamine. Regulaarselt 20 sigaretti päevas suitsetada on enamuste inimeste arvates palju ja väga kahjulik.

Norras Bergeni Ülikoolis viidi läbi uurimus, mille tulemused on tõeliselt jahmatavad. Uurimuses selgus, et regulaarne koristusainete pritsimine on sama kahjulik kui suitsetada 20 sigaretti päevas. Eeskätt puudutab see kopsu funktsioneerimise halvenemist.

Kemikaalid tekitavad lühiajaliselt väikest mõju, aga aastatega sügavamat ja tugevamat mõju. Väga vähe on antud valdkonnas pikaaegseid uurimusi, tavaliselt on lühiaegsed mõjud paremini jälgitavad. Uurimuses analüüsiti 6235 inimest, kelle keskmine vanus oli 34 aastat ja uurimus kestis 20 aastat. Uurimus näitas, et väljahingatava õhu maht pritsivaid koristusaineid kodus kasutavatel inimestel vähenes 4,3 ml/a (milliliitrit aastas) ja kutselistel puhastusteenindajatel 7,1 ml/a. Sama mõju on siis kui suitsetada 20 sigaretti päevas. Arvatakse, et kopsumahu vähenemist põhjustab väikeste osakeste tingitud limaskesta ärritus, mis ajapikku tekitab limaskestas muutuseid.

Uurimuse tulemusel tõdeti, et puhastusteenindajatel on 40% suurem tõenäosus haigestuda astmasse – kemikaalide sellisel viisil kasutamine põhjustavad kopsudele olulist kahju.

Milliseid järeldusi antud uuringust praktilisse koristusse tasub teha:

  • Pritspudelite asemel kasutada niisutuspudeleid.
  • Paljudes kohtades saab piisavalt puhtaks mikrokiust koristuslapi ja vee abil – polegi vaja puhastusainet kasutada.
  • Kangematoimeliste puhastusainete pritsimist, (näiteks happeline aine kraanikaussidele) saame vältida kui regulaarselt kasutada sanitaartehnika puhastamisel nõudepesuharju, spetsiaalset kraaniharja ja kuivatada puhta mikrokiust koristuslapiga. Nii on kraanid, nende ümbrused, kraanikausid puhtad ja kaob vajadus tugevatoimeliste ainete pritsimiseks.

Enda tervist ja keskkonda säästvate koristusteadmiste ja -oskuste omandamiseks tutvu ka meie koolituskalendriga

Artiklid

Vaata kõiki

Noorte kodu koristamise harjumused Eestis

Koristamine on valdkond, millega puutuvad kokku kõik inimesed. Kõiki ruume koristab keegi -kodus, töökohal, koolis, avalikes kohtades. Selleks kulub aeg, kasutatakse koristusaineid ja ka  -masinaid. Koristamisel ning saavutatud puhtusel on otsene mõju inimeste tervisele, seda nii neile, kes koristavad, kui ka neile, kes ruumides viibivad. Koristamine võib olla tervist ja  tegutsemisvõimet soodustav, kuid võib olla ka tervisele kahjulik. Mõju sõltub sellest, kuidas koristatakse ehk teadlikkusest.

Loe edasi

Saada sõber koolitusele ja saa soovituse eest 50 € väärtuses Partneri kinkekaart

Partneri kinkekaardi väärtuses 50 € saab järgmistele Tallinnas, Tartus ja Pärnus toimuvatele koolitustele sõbra/tuttava soovituse ja koolitusele registreerimise eest:

Loe edasi

Projekti “Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents” vahekohtumine Amsterdamis

Ergonoomiliselt koristamine tundub esmapilgul väga lihtne, aga kuidas ergonoomiat õpetada? Oleme rahvusvahelise Erasmus+ projekti “Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents” raames välja töötamas õppematerjali puhastustööde juhtidele ergonoomia õpetamiseks. Õppematerjalide loomise raames kohtusime 14.05.24 – 16.05.2024 projektipartneritega Amsterdamis. Kohtumise eesmärk oli jagada kogemusi, kuidas on ergonoomia õppematerjalide esimese versiooni kasutamine erinevates riikides läinud ning teha vajalikud muutused õppematerjalis. Saime üksteiselt palju õppida, sest riigiti on nii koristuse kui ka ergonoomia põhimõtted erinevad.

Loe edasi

Puhastamine vähema vee ja puhastusaineta?!

29.-30.jaanuaril 2024 võõrustasime Saksamaa koristusspetsialiste Stefan Lehmanni ja Michael Difiglia ettevõttest Floorzilla, kes tutvustasid meile teemantidega rikastatud moppide ja puhastusketaste tõhusust. Koolitusel oli klass inimesi täis ning katsetati põnevusega, kas ja millist efekti uudne lahendus pakub.

Loe edasi