fbpx

Koristuskeemiast teadlase pilgu läbi

Puhastuseksperdi meeskonnal on rõõm teatada – 12.09–13.09.2018 käis meil koolitamas Tuula Suontamo Soomest, kes on hulganisti teinud sõltumatuid uurimusi, mõõtnud pindade puhtust ja uurinud erinevate koristusainete koostisi. Tema koolitusteemaks oli seekord „Praktiline koristuskeemia teadlase pilgu läbi“

Koolituse üheks teemaks olid koristuskeemia koostises olevad aineosakesed – mida sinna lisatud on, milline mõju on neil puhastusprotsessis ja inimese tervisele. Millisest hetkest muutub keemia inimesele kahjulikuks? Koristuskeemia ühe osana vaadeldi ka desinfitseerivaid puhastusaineid ja nende koostisosi. Kas on vaja desinfitseerida ja milline aine on hea?

Koolituse käigus räägiti ka meid igapäevaselt mõjutavast ruumide siseõhust. Pikki päevi siseruumides töötades on oluline teada mida sisaldab endas tolm, mis juhtub kui koristusaine jäägid jäävad pinnakatetele ja kuidas mõjuvad jäägid meie tervisele sisse hingates.

Üha enam räägitakse koristuses erinevate töödeldud vete kasutamisest. Tuula Suontamol oli kaasa toodud erinevate omadustega vett, millega tehti katseid. Katse tulemusi võrreldi ja analüüsiti. Läbi mitmete katsete testiti vee puhastavaid omadusi erinevatel pinnakatetel ja erinevate mustustega. Katsete tulemustele lisaks tutvustas Tuula töödeldud vee eriversioonidega Soomes tehtud uuringuid.

Mõningased järeldused koolituselt:

  • Kui koristuse põhitehnika(d) on paigast ära, siis vaatamata sellele, millist puhastusainet või -tarvikut kasutatakse jääb koristustulemus soovitud tasemel saavutamata.
  • Hoolikalt puhastatud pinnad ei vaja igapäevast desinfitseerimist, sest puhas ja kuiv pind ei soodusta mikroobide arengut.
  • Tulemuslikult saab desinfitseerida üksnes eelnevalt puhastatud pinda.
  • Kõik märjad pinnad tuleb kuivatada, sest niiskus soodustab mikroobide arengut.
  • Tolm on pidevas liikumises ja transpordib kahjulikke mikroobe ning levitab haigusi.
  • Puhastusaine lahus ei säili mustades nõudes, seega tuleb niisutus- ja pritsipudelit pesta regulaarselt.
  • Pihustuspudelite eelistada niisutuspudeleid, mida on lihtsam puhastada ja kasutamisel ei tekita nii suurel määral sissehingatavaid lenduvaid ühendeid. Pihustatavate puhastusainete kasutamise ja astma vahel leitakse järjest rohkem seoseid.

Olulisi järeldusi ja kergesti igapäevasesse tööprotsesse rakendatavaid aspekte oli muidugi palju, millest kuulete põhjalikumalt juba meie koolitustel. Tutvu meie koolituskalendriga

Artiklid

Vaata kõiki

Haigla koristuse head praktikad Skandinaavias

4-9. septembril 2023 toimus haigla koristuse koolitus Rootsi koolitaja Karin Perling juhtimisel, lisaks oli koolitusele kutsutud Erasmus+ konsortsiumi õpirände toel Soome spetsialist Tarja Valkosalo. Tarja täiendas Soome kogemustega Rootsi lektorit.

Loe edasi

Texases läbiviidud uuringus leiti, et isegi pärast rutiinset desinfitseerimist võib haigla pindadel leiduda kahjulikke mikroobe

Uuring viidi läbi vahemikus juuni-juuli 2022 ning selle raames kogusid teadlased 400-lt pinnalt proove Kesk-Texase veteranide tervishoiu asutustes (Central Texas Veterans Healthcare System).

Loe edasi

Puhastuseksperdil täitus veerandsada!

Tervitame ja täname kõiki endiseid ja praeguseid kolleege, kliente ja koostööpartnereid. Üheskoos on olnud tore ja õpetlik maailma puhtamaks muuta!

Loe edasi

Teadlik tegutsemine lutikatega

Viimastel nädalatel on meediasse jõudnud muret tekitavad teated Prantsusmaal valitsevast olukorrast seoses lutikatega. Tegemist on pandeemialaadse olukorraga, kus lutikad on vallutanud inimeste elamised, ühistranspordi jne. Ametliku statistika järgi on Prantsusmaal juba varasemalt kulunud lutika tõrjele aastas umbes 230 milj eurot. Kuidas valmis olla meil Eestis? 

Loe edasi