fbpx

Miks peaks olema WC-poti kaas suletud kui laseme vett?

Meie pikaajalise kogemuse põhjal saame väita, tualettruumide puhtus on kõige petlikum ning WC-potist tulevad pritsmed määrivad seinu ning tekitavad ebameeldivat lõhna. Peale vaadates tunduvad pinnad kenasti puhtad ja ilusad, kuid tõeliselt šokeeriv vaatepilt avaneb siis, kui kustutame tule ja valgustame pindu vaid UV-lambiga.

Oleme läbi töötanud uuringuid, mis näitavad tegelikult, et avatud kaanega WC poti puhul ei ole ainuke probleem ainult šokeeriv vaatepilt, vaid ka tõeline oht erinevate nakkushaiguste leviku soodustamine.

Toome välja mõned uuringud:

2012 USA-s tehtud uurimus tõdeb, et tualettruum võib nakkushaiguste levikule kaasa aidata ning teema vajaks edasist uuringut ning seda eriti tervishoiuasustustes. Antud uuringus tuuakse välja võimalik seos noroviiruse, SARS-i ja pandeemilise gripi puhul.

2011 aastal Suurbritannias tehtud uuring näitas, et õhus oli avatud kaanega WC-s vett lastes 12 korda rohkem C.difficle (kõhutõvesid tekitava haiguse) osasid, kui siis kui kaas oli suletud. Tuuakse eraldi välja, et just kõhutõvede levikul võib avatud kaanega WC-pott saada saatuslikuks.

2018 aastal USAs tehtud uuring toob välja, et tervishoiuasutuses lahtise kaanega WC-pottide puhul on WC-ruumide saastatuse aste oluliselt kõrgem kui suletud kaantega WC-pottide puhul.  Seeläbi on ka kõrgenenud risk haiguste levikuks, seda eeskätt seedetrakti haiguste puhul.

2014 Itaalias tehtud uuring kinnitab sama, et WC-d on suure saastumisega kohad tervishoiuasutustes.

Järeldused:

  • pane alati WC-poti kaas alla ja alles siis vajuta loputusnuppu.
  • puhasta regulaarselt WC-poti ümbrust. Seda kindlasti nendes WC-des, kus käivad erinevad inimesed, kelle puhul ei saa tagada, et kõik panevad ühtemoodi kaane alla.
  • teadlikul puhastamisel on otsustava tähtsusega aseptika (õige järjekord pindade puhastamisel), lapi voltimine, sobiv niisutus ja mehhaanika pühkimisel. Vastasel juhul ajame mustuse laiali ja olukord on veelgi hullem.
  • saab tuua paralleele koroonaviiruse leviku võimaluse kohta avalikes tualettruumides (toetavad Eestis tehtud reovee uuringud koroonaviiruse leviku kohta).

Koolituskalender

Kõik koolitused

Artiklid

Vaata kõiki

Projekti „Kuluefektiivne vajaduspõhine koristamine – INSTA 800“ tulemuste tutvustus

Puhastusekspert on rahvusvaheline puhastusvaldkonna eestvedaja Eestis. Peame oluliseks nii teiste õpetamist ja juhendamist kui ka ise olla õppija rollis. Selleks, et koguda teadmisi ja end harida, algatas Puhastusekspert rahvusvahelise Erasmus+ projekti „Kuluefektiivne vajaduspõhine koristamine – INSTA 800“. INSTA 800 (Eestis EVS 914 Koristustööde kvaliteedi kokku leppimine ja hindamine) on ametlik standard seitsmes riigis. Selleks kaasatigi Taani, Rootsi, Soome, Norra, Islandi ja Läti partnerid, et jagada standardi kasutamise kogemusi ning sellest tulenevalt luua uued materjalid, mis ühtlustaksid standardi kasutamist. Projekti tulemusi esitlesimegi 25.mail toimunud seminaril.

Loe edasi

Uuenenud puhastusteenindaja kutsestandard

5.mail 2022 kinnitas Teeninduse Kutsenõukogu uuenenud puhastusvaldkonna kutsestandardid järgnevaks 5 aastaks. Kuni 1.märts 2023 võib vastavalt kinnitatud hindamisstandardile kutseandmist läbi viia vanadel alustel tasemeõppijatele. Hetkel ei ole kutseandmise protsessis midagi muutunud. Kevadised eksamid toimuvad tavapäraselt.

Loe edasi

Puhastustoodete ja -teenuste keskkonnahoidlikud kriteeriumid

1.jaanuaril 2022 jõustus keskkonnaministri määrus nr 35 „Hankelepingu esemeks olevate toodete ja teenuste keskkonnahoidlikud kriteeriumid ja nende kohta riigihangete alusdokumentides kehtestatavad tingimused“. Määrus keskendub keskkonnahoidliku puhastusteenuse pakkumisele.

Loe edasi

Mikroobide hävitamise erinevad viisid koristuses

Märtsi alguses toimus PhD Tuula Suontamo koolitus ”Koristamine värskeimate uurimistulemuste valguses” mis tõi osalejateni kahe suurema uuringu tulemused ja tõhusamad viisid mikroobide hävitamises. Järgnevalt on toodud lühiülevaade erinevatest mikroobide hävitamise meetoditest, mida koristusmaailmas täna Euroopas kasutatakse.

Loe edasi