fbpx

10 nippi köögi puhastamiseks

Köök on kodu osa, kus pererahvas veedab tavaliselt palju aega. Söögivalmistamisega kaasneb ka paratamatult palju mustust- eeskätt rasvane mustus, kuid tekib ka tolm, maha kukkunud puru, söögijäätmed ning lisaks veel kraanikausis sete ja märg mustus. Seega köögis on palju erinevat liiki mustust, mis meid kimbutab. Samas on köögi puhtus oluline, kuna tegemist on toiduainetega kokku puutuvate pindadega.

Köögi puhtana hoidmise teeb lihtsaks järgmiste põhimõtete kasutamine:

  1. Eemalda mustus kohe peale selle tekkimist, värsket mustust on kergem eemaldada.
  2. Rasvase mustuse eemaldamine on lihtsam kui kasutad kuumemat vett, rasv muutub vedelaks.
  3. Nõusid pese kindlasti nõudepesuharjaga, nõudepesusvamm on alati saastunud. Nõudepesuharja on hoida kergem puhta ja hügieenilisena. Harjased teevad head mehaanilist tööd ja seda ka kitsastes kohtades. Soovitav on kasutada professionaalseid hügieeniharjasid, mis taluvad kõrgeid temperatuure, ilma et harjased koolduks.
  4. Köögitasapinna saab hõlpsasti puhtaks, kui kannad tasapinnale kätega sooja vett, hõõrud selle laiali ning kogud kokku tasapinnakuivatajaga või muul mehhaanilisel viisil. Vajadusel võid lisada natuke nõudepesuainet, kuid siis tuleb pärast pinnad loputada.
  5. Kui oled puhastamise lõpetanud, kuivata kõik tasapinnad mikrokiust lapiga.
  6. Kui praeahi on määrdunud või pindadel on kinni põlenud rasv, siis hea abimees on seebivill.
  7. Kappide peale tekib tolm ja köögis kinnitub see rasva abil tugevamini pindadele. Pane kapi peale vanad ajalehed ning vaheta neid teatud aja järel. Nii saad ajalehepaberiga rasvase tolmu kokku rullida ja ei olegi vaja puhastada.
  8. Enneta kraanikausi ummistusi. Selleks kalla aeg-ajalt kraanikausi torustikku natuke soodat ja peale kuuma vett.
  9. Enneta veekeetja sisepinnale sette tekkimist. Selleks pese kann seest nõudepesuharjaga puhtaks iga kasutuskorra järel.
  10. Kinnitunud mustus eemaldub lihtsamini, kui panna see eelnevalt likku. Näiteks pliidil on toidu üle keemisest kinni põlenud mustus. Selle eemaldamiseks tee kätepaber sooja veega märjaks ning aseta mustusele, lase mõjuda umbes 10 minutit.

Artiklid

Vaata kõiki

Noorte kodu koristamise harjumused Eestis

Koristamine on valdkond, millega puutuvad kokku kõik inimesed. Kõiki ruume koristab keegi -kodus, töökohal, koolis, avalikes kohtades. Selleks kulub aeg, kasutatakse koristusaineid ja ka  -masinaid. Koristamisel ning saavutatud puhtusel on otsene mõju inimeste tervisele, seda nii neile, kes koristavad, kui ka neile, kes ruumides viibivad. Koristamine võib olla tervist ja  tegutsemisvõimet soodustav, kuid võib olla ka tervisele kahjulik. Mõju sõltub sellest, kuidas koristatakse ehk teadlikkusest.

Loe edasi

Saada sõber koolitusele ja saa soovituse eest 50 € väärtuses Partneri kinkekaart

Partneri kinkekaardi väärtuses 50 € saab järgmistele Tallinnas, Tartus ja Pärnus toimuvatele koolitustele sõbra/tuttava soovituse ja koolitusele registreerimise eest:

Loe edasi

Projekti “Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents” vahekohtumine Amsterdamis

Ergonoomiliselt koristamine tundub esmapilgul väga lihtne, aga kuidas ergonoomiat õpetada? Oleme rahvusvahelise Erasmus+ projekti “Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents” raames välja töötamas õppematerjali puhastustööde juhtidele ergonoomia õpetamiseks. Õppematerjalide loomise raames kohtusime 14.05.24 – 16.05.2024 projektipartneritega Amsterdamis. Kohtumise eesmärk oli jagada kogemusi, kuidas on ergonoomia õppematerjalide esimese versiooni kasutamine erinevates riikides läinud ning teha vajalikud muutused õppematerjalis. Saime üksteiselt palju õppida, sest riigiti on nii koristuse kui ka ergonoomia põhimõtted erinevad.

Loe edasi

Puhastamine vähema vee ja puhastusaineta?!

29.-30.jaanuaril 2024 võõrustasime Saksamaa koristusspetsialiste Stefan Lehmanni ja Michael Difiglia ettevõttest Floorzilla, kes tutvustasid meile teemantidega rikastatud moppide ja puhastusketaste tõhusust. Koolitusel oli klass inimesi täis ning katsetati põnevusega, kas ja millist efekti uudne lahendus pakub.

Loe edasi