fbpx

Mikroobide hävitamise erinevad viisid koristuses

Märtsi alguses toimus PhD Tuula Suontamo koolitus ”Koristamine värskeimate uurimistulemuste valguses” mis tõi osalejateni kahe suurema uuringu tulemused ja tõhusamad viisid mikroobide hävitamises. Järgnevalt on toodud lühiülevaade erinevatest mikroobide hävitamise meetoditest, mida koristusmaailmas täna Euroopas kasutatakse.

  1. Ownwell puhastusmeetod- Hoolduskoristuseks mõeldud 100% keemiavaba patenteeritud Soome toode. Ownwelli põhimõte tekib pöördosmoosi teel puhastatud kraaniveele mittekahjulike mikroobsete ekstraktide lisamisega. Pöördosmoosi järel saadakse ”paremini pesev” vesi. Ownwell puhastusmeetodiga jäävad pinnale mikroobid, mis ”söövad mustust” ja vähendavad sedasi määrdumist. Mikroobse puhastusaine eeliseks on see, et pindadele ei jää mustust korjavaid jääke. Keemiavaba koristus, nagu ka kogu koristus tervikuna, toimib vaid siis, kui puhastus tervikuna on professionaalne ja tegevused teadlikud.
  2. COVID-safe viiruseteip– Soome innovaatiline toode, mis põhineb mitme metalli seosel. Teip hävitab Covidi viiruse osakesed sekunditega. Teipi on hea ja kerge kasutada pindadel, mida kasutatakse sageli ja on raske hoida puhtana. Teibi väljavahetusest annab teada värvuse muutus.
  3. Kuiv aur ja vesinikperoksiidi kuiva auru pihustavad seadmed- Kuiv aur on kõrgel survel tekkiv ülekuumenenud aur, mis on tänu kõrgele temperatuurile eriti kuiv. Aurupuhastus eemaldab mustust ja hävitab mikroobe ka materjali pooridest. Vesinikperoksiidi kuivauru pihustavad seadmed on mõeldud puhaste ja kuivade pindade desinfitseerimiseks. Mustadel ja niisketel pindadel see ei toimi.
  4. Avalon tehnoloogia– Avalon tehnoloogias kasutatakse orgaanilise ja anorgaanilise keemia ühendeid molekulide tasandil. Avalon pinnakaitse ainetega parandatakse hügieenilisust ja puhtust. Parandatakse ka pindade kriimustuskindlust, elektrijuhtivust, jää kinnitumist ning optilisi omadusi.
  5. Ultraviolettvalgus(UV-C kiirgus)– Ultraviolettvalgus inaktiveerib ja hävitab baktereid ning viiruseid, samuti muid mikroorganisme. Väga tõhus desinfitseerimise meetod, hävitades Covid-19 viiruse vaid 8 sekundiga. Ultraviolettvalgus vajab seadme ohutu kasutamine eeldab väga teadliku personali.

Kindlasti tuleb silmas pidada, et hügieenitase ei olene vaid puhastus- ja desinfektsiooniainetest ega spetsiaalsetest seadmetest. Iga uue harjumuse kujundamine vajab korralikku väljaõpet ja harjutamist.

Kõige olulisem- kõikide uudsete meetoditega seotud uuringute lõpus siiski tõdeti, et meetodi toimimiseks on oluline teadlik puhastus. See on eelduseks, et innovaatilised desinfitseerimisviisid jms toimiks. Uudsed seadmed ei asenda puhastamist.

Koolituskalender

Kõik koolitused

Artiklid

Vaata kõiki

Mida toob kaasa see, kui puhastusteenindajal ei jätku lappe?

Oleme viimasel ajal korraldanud mitmeid huvitavaid koristustööde auditeid, leidmaks potentsiaali koristuse efektiivsuse tõstmiseks.

Loe edasi

Mustuse ja soovitud puhtuse mõju tööajale

Puhastusekspert on kolmandat aastat Erasmus+ koostööprojekti „Cost Effective, Need Based cleaning INSTA800“ eestvedaja. Projekti eesmärgiks on seitsme INSTA800 kasutajariigi kogemuste vahetamine ning ühiselt uute materjalide koostamine, mis aitavad kaasa vajaduspõhise koristuse rakendamisele.

Loe edasi

Projekti „Kuluefektiivne vajaduspõhine koristamine – INSTA 800“ tulemuste tutvustus

Puhastusekspert on rahvusvaheline puhastusvaldkonna eestvedaja Eestis. Peame oluliseks nii teiste õpetamist ja juhendamist kui ka ise olla õppija rollis. Selleks, et koguda teadmisi ja end harida, algatas Puhastusekspert rahvusvahelise Erasmus+ projekti „Kuluefektiivne vajaduspõhine koristamine – INSTA 800“. INSTA 800 (Eestis EVS 914 Koristustööde kvaliteedi kokku leppimine ja hindamine) on ametlik standard seitsmes riigis. Selleks kaasatigi Taani, Rootsi, Soome, Norra, Islandi ja Läti partnerid, et jagada standardi kasutamise kogemusi ning sellest tulenevalt luua uued materjalid, mis ühtlustaksid standardi kasutamist. Projekti tulemusi esitlesimegi 25.mail toimunud seminaril.

Loe edasi

Uuenenud puhastusteenindaja kutsestandard

5.mail 2022 kinnitas Teeninduse Kutsenõukogu uuenenud puhastusvaldkonna kutsestandardid järgnevaks 5 aastaks. Kuni 1.märts 2023 võib vastavalt kinnitatud hindamisstandardile kutseandmist läbi viia vanadel alustel tasemeõppijatele. Hetkel ei ole kutseandmise protsessis midagi muutunud. Kevadised eksamid toimuvad tavapäraselt.

Loe edasi