fbpx

Mikroobide hävitamise erinevad viisid koristuses

Märtsi alguses toimus PhD Tuula Suontamo koolitus ”Koristamine värskeimate uurimistulemuste valguses” mis tõi osalejateni kahe suurema uuringu tulemused ja tõhusamad viisid mikroobide hävitamises. Järgnevalt on toodud lühiülevaade erinevatest mikroobide hävitamise meetoditest, mida koristusmaailmas täna Euroopas kasutatakse.

  1. Ownwell puhastusmeetod- Hoolduskoristuseks mõeldud 100% keemiavaba patenteeritud Soome toode. Ownwelli põhimõte tekib pöördosmoosi teel puhastatud kraaniveele mittekahjulike mikroobsete ekstraktide lisamisega. Pöördosmoosi järel saadakse ”paremini pesev” vesi. Ownwell puhastusmeetodiga jäävad pinnale mikroobid, mis ”söövad mustust” ja vähendavad sedasi määrdumist. Mikroobse puhastusaine eeliseks on see, et pindadele ei jää mustust korjavaid jääke. Keemiavaba koristus, nagu ka kogu koristus tervikuna, toimib vaid siis, kui puhastus tervikuna on professionaalne ja tegevused teadlikud.
  2. COVID-safe viiruseteip– Soome innovaatiline toode, mis põhineb mitme metalli seosel. Teip hävitab Covidi viiruse osakesed sekunditega. Teipi on hea ja kerge kasutada pindadel, mida kasutatakse sageli ja on raske hoida puhtana. Teibi väljavahetusest annab teada värvuse muutus.
  3. Kuiv aur ja vesinikperoksiidi kuiva auru pihustavad seadmed- Kuiv aur on kõrgel survel tekkiv ülekuumenenud aur, mis on tänu kõrgele temperatuurile eriti kuiv. Aurupuhastus eemaldab mustust ja hävitab mikroobe ka materjali pooridest. Vesinikperoksiidi kuivauru pihustavad seadmed on mõeldud puhaste ja kuivade pindade desinfitseerimiseks. Mustadel ja niisketel pindadel see ei toimi.
  4. Avalon tehnoloogia– Avalon tehnoloogias kasutatakse orgaanilise ja anorgaanilise keemia ühendeid molekulide tasandil. Avalon pinnakaitse ainetega parandatakse hügieenilisust ja puhtust. Parandatakse ka pindade kriimustuskindlust, elektrijuhtivust, jää kinnitumist ning optilisi omadusi.
  5. Ultraviolettvalgus(UV-C kiirgus)– Ultraviolettvalgus inaktiveerib ja hävitab baktereid ning viiruseid, samuti muid mikroorganisme. Väga tõhus desinfitseerimise meetod, hävitades Covid-19 viiruse vaid 8 sekundiga. Ultraviolettvalgus vajab seadme ohutu kasutamine eeldab väga teadliku personali.

Kindlasti tuleb silmas pidada, et hügieenitase ei olene vaid puhastus- ja desinfektsiooniainetest ega spetsiaalsetest seadmetest. Iga uue harjumuse kujundamine vajab korralikku väljaõpet ja harjutamist.

Kõige olulisem- kõikide uudsete meetoditega seotud uuringute lõpus siiski tõdeti, et meetodi toimimiseks on oluline teadlik puhastus. See on eelduseks, et innovaatilised desinfitseerimisviisid jms toimiks. Uudsed seadmed ei asenda puhastamist.

Artiklid

Vaata kõiki

Haigla koristuse head praktikad Skandinaavias

4-9. septembril 2023 toimus haigla koristuse koolitus Rootsi koolitaja Karin Perling juhtimisel, lisaks oli koolitusele kutsutud Erasmus+ konsortsiumi õpirände toel Soome spetsialist Tarja Valkosalo. Tarja täiendas Soome kogemustega Rootsi lektorit.

Loe edasi

Texases läbiviidud uuringus leiti, et isegi pärast rutiinset desinfitseerimist võib haigla pindadel leiduda kahjulikke mikroobe

Uuring viidi läbi vahemikus juuni-juuli 2022 ning selle raames kogusid teadlased 400-lt pinnalt proove Kesk-Texase veteranide tervishoiu asutustes (Central Texas Veterans Healthcare System).

Loe edasi

Puhastuseksperdil täitus veerandsada!

Tervitame ja täname kõiki endiseid ja praeguseid kolleege, kliente ja koostööpartnereid. Üheskoos on olnud tore ja õpetlik maailma puhtamaks muuta!

Loe edasi

Teadlik tegutsemine lutikatega

Viimastel nädalatel on meediasse jõudnud muret tekitavad teated Prantsusmaal valitsevast olukorrast seoses lutikatega. Tegemist on pandeemialaadse olukorraga, kus lutikad on vallutanud inimeste elamised, ühistranspordi jne. Ametliku statistika järgi on Prantsusmaal juba varasemalt kulunud lutika tõrjele aastas umbes 230 milj eurot. Kuidas valmis olla meil Eestis? 

Loe edasi