fbpx

Projekti “Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents” vahekohtumine Budapestis

Kas sina tead, kuidas ergonoomiliselt põrandat või lauda puhastada? Oleme hetkel rahvusvahelise Erasmuse projekti “Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents” raames välja töötamas õppevideoid 20 koristustegevuse ergonoomia õpetamiseks. Selle raames kohtusime 25.09 – 27.09 projektipartneritega Budapestis. Kohtumise eesmärk oli arutleda ja füüsiliselt ette näidata erinevate riikide koristusergonoomia tegevusi. Saime üksteiselt palju õppida, sest riigiti on nii koristuse kui ka ergonoomia põhimõtted erinevad.

Mõned mõtted, mida Budapestist endaga kaasa võtsime:

  • Mis on olulisem – kas väga ergonoomiline tegevus või mustuse eemaldamine? Väga tihti on need kaks mõtet omavahel vastuolus, sest mustuse eemaldamine (näiteks sette hõõrumine või pleki eemaldamine) nõuab füüsilist pingutust. Kui tegevust teha väga ergonoomiliselt, siis hoiame enda keha, kuid selliselt eemaldame vähem mustust.
  • Koristustegevus = mustuse eemaldamine! See mõte tundub väga loogiline, kuid reaalses elus nõuab see väga teadlikku lähenemist. Budapestis tegime mitmeid katseid, kus tõestasime, et puhastuslapiga edasi-tagasi liikudes ei eemalda me tegelikult mustust vaid liigutame seda pinnal ühest kohast teise. Partneritega töötasime välja mooduse, kuidas pühkida pinnalt mustust selliselt, et see on ergonoomiline, koormab keha võimalikult vähe, kuid samas eemaldab ka mustust
  • Koristusergonoomia ei tähenda vaid füüsilisi liigutusi vaid ka vaimset tervist. Soomes läbiviidud uuringus selgus, et puhastusteenindajad hindasid kõige suuremaks põhjuseks tööõnnetuste esinemisel suurt töökoormust, mille tingib pidev kiirustamise puhastamisel. Seetõttu pöörame ergonoomia õppefilmide väljatöötamisel rõhku kiirustamisele ning suurele töökoormusele. Taaskord tundub see väga loogiline, et kiirustades juhtuvad õnnetused, kuid reaalsuses ei pöörata sellele tähelepanu.

Budapestis arutletud õppevideod valmivad juba selle aasta (2023) lõpuks ning siis saame jagada neid ka avalikult.

Loe rohkem projekti uuringute tulemuste kohta SIIN.

Artiklid

Vaata kõiki

Projekti “Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents” vahekohtumine Amsterdamis

Ergonoomiliselt koristamine tundub esmapilgul väga lihtne, aga kuidas ergonoomiat õpetada? Oleme rahvusvahelise Erasmus+ projekti “Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents” raames välja töötamas õppematerjali puhastustööde juhtidele ergonoomia õpetamiseks. Õppematerjalide loomise raames kohtusime 14.05.24 – 16.05.2024 projektipartneritega Amsterdamis. Kohtumise eesmärk oli jagada kogemusi, kuidas on ergonoomia õppematerjalide esimese versiooni kasutamine erinevates riikides läinud ning teha vajalikud muutused õppematerjalis. Saime üksteiselt palju õppida, sest riigiti on nii koristuse kui ka ergonoomia põhimõtted erinevad.

Loe edasi

Puhastamine vähema vee ja puhastusaineta?!

29.-30.jaanuaril 2024 võõrustasime Saksamaa koristusspetsialiste Stefan Lehmanni ja Michael Difiglia ettevõttest Floorzilla, kes tutvustasid meile teemantidega rikastatud moppide ja puhastusketaste tõhusust. Koolitusel oli klass inimesi täis ning katsetati põnevusega, kas ja millist efekti uudne lahendus pakub.

Loe edasi

Koristamise digitaliseerimine

8-9.veebruaril 2024 külastasid Eestit Rootsi koristusspetsialistid Martin Älenmark ja Marcus Lindström Optiqo Sweden AB-st. Ekspertide kutsumine oli toetatud Erasmus+ konsortsiumi õpirände projekti poolt ning koolitus oli osalejatele tasuta. Õpirändeprojekt nr 2023-1-EE01-KA121-VET-000133792.

Loe edasi

Haigla koristuse head praktikad Skandinaavias

4-9. septembril 2023 toimus haigla koristuse koolitus Rootsi koolitaja Karin Perling juhtimisel, lisaks oli koolitusele kutsutud Erasmus+ konsortsiumi õpirände toel Soome spetsialist Tarja Valkosalo. Tarja täiendas Soome kogemustega Rootsi lektorit. Õpirändeprojekt nr 2023-1-EE01-KA121-VET-000133792.

Loe edasi