Projekti “Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents” vahekohtumine Budapestis
Kas sina tead, kuidas ergonoomiliselt põrandat või lauda puhastada? Oleme hetkel rahvusvahelise Erasmuse projekti “Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents” raames välja töötamas õppevideoid 20 koristustegevuse ergonoomia õpetamiseks. Selle raames kohtusime 25.09 – 27.09 projektipartneritega Budapestis. Kohtumise eesmärk oli arutleda ja füüsiliselt ette näidata erinevate riikide koristusergonoomia tegevusi. Saime üksteiselt palju õppida, sest riigiti on nii koristuse kui ka ergonoomia põhimõtted erinevad.
Mõned mõtted, mida Budapestist endaga kaasa võtsime:
- Mis on olulisem – kas väga ergonoomiline tegevus või mustuse eemaldamine? Väga tihti on need kaks mõtet omavahel vastuolus, sest mustuse eemaldamine (näiteks sette hõõrumine või pleki eemaldamine) nõuab füüsilist pingutust. Kui tegevust teha väga ergonoomiliselt, siis hoiame enda keha, kuid selliselt eemaldame vähem mustust.
- Koristustegevus = mustuse eemaldamine! See mõte tundub väga loogiline, kuid reaalses elus nõuab see väga teadlikku lähenemist. Budapestis tegime mitmeid katseid, kus tõestasime, et puhastuslapiga edasi-tagasi liikudes ei eemalda me tegelikult mustust vaid liigutame seda pinnal ühest kohast teise. Partneritega töötasime välja mooduse, kuidas pühkida pinnalt mustust selliselt, et see on ergonoomiline, koormab keha võimalikult vähe, kuid samas eemaldab ka mustust
- Koristusergonoomia ei tähenda vaid füüsilisi liigutusi vaid ka vaimset tervist. Soomes läbiviidud uuringus selgus, et puhastusteenindajad hindasid kõige suuremaks põhjuseks tööõnnetuste esinemisel suurt töökoormust, mille tingib pidev kiirustamise puhastamisel. Seetõttu pöörame ergonoomia õppefilmide väljatöötamisel rõhku kiirustamisele ning suurele töökoormusele. Taaskord tundub see väga loogiline, et kiirustades juhtuvad õnnetused, kuid reaalsuses ei pöörata sellele tähelepanu.
Budapestis arutletud õppevideod valmivad juba selle aasta (2023) lõpuks ning siis saame jagada neid ka avalikult.
Loe rohkem projekti uuringute tulemuste kohta SIIN.