fbpx

Projekti “Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents” vahekohtumine Budapestis

Kas sina tead, kuidas ergonoomiliselt põrandat või lauda puhastada? Oleme hetkel rahvusvahelise Erasmuse projekti “Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents” raames välja töötamas õppevideoid 20 koristustegevuse ergonoomia õpetamiseks. Selle raames kohtusime 25.09 – 27.09 projektipartneritega Budapestis. Kohtumise eesmärk oli arutleda ja füüsiliselt ette näidata erinevate riikide koristusergonoomia tegevusi. Saime üksteiselt palju õppida, sest riigiti on nii koristuse kui ka ergonoomia põhimõtted erinevad.

Mõned mõtted, mida Budapestist endaga kaasa võtsime:

  • Mis on olulisem – kas väga ergonoomiline tegevus või mustuse eemaldamine? Väga tihti on need kaks mõtet omavahel vastuolus, sest mustuse eemaldamine (näiteks sette hõõrumine või pleki eemaldamine) nõuab füüsilist pingutust. Kui tegevust teha väga ergonoomiliselt, siis hoiame enda keha, kuid selliselt eemaldame vähem mustust.
  • Koristustegevus = mustuse eemaldamine! See mõte tundub väga loogiline, kuid reaalses elus nõuab see väga teadlikku lähenemist. Budapestis tegime mitmeid katseid, kus tõestasime, et puhastuslapiga edasi-tagasi liikudes ei eemalda me tegelikult mustust vaid liigutame seda pinnal ühest kohast teise. Partneritega töötasime välja mooduse, kuidas pühkida pinnalt mustust selliselt, et see on ergonoomiline, koormab keha võimalikult vähe, kuid samas eemaldab ka mustust
  • Koristusergonoomia ei tähenda vaid füüsilisi liigutusi vaid ka vaimset tervist. Soomes läbiviidud uuringus selgus, et puhastusteenindajad hindasid kõige suuremaks põhjuseks tööõnnetuste esinemisel suurt töökoormust, mille tingib pidev kiirustamise puhastamisel. Seetõttu pöörame ergonoomia õppefilmide väljatöötamisel rõhku kiirustamisele ning suurele töökoormusele. Taaskord tundub see väga loogiline, et kiirustades juhtuvad õnnetused, kuid reaalsuses ei pöörata sellele tähelepanu.

Budapestis arutletud õppevideod valmivad juba selle aasta (2023) lõpuks ning siis saame jagada neid ka avalikult.

Loe rohkem projekti uuringute tulemuste kohta SIIN.

Artiklid

Vaata kõiki

Haigla koristuse head praktikad Skandinaavias

4-9. septembril 2023 toimus haigla koristuse koolitus Rootsi koolitaja Karin Perling juhtimisel, lisaks oli koolitusele kutsutud Erasmus+ konsortsiumi õpirände toel Soome spetsialist Tarja Valkosalo. Tarja täiendas Soome kogemustega Rootsi lektorit.

Loe edasi

Texases läbiviidud uuringus leiti, et isegi pärast rutiinset desinfitseerimist võib haigla pindadel leiduda kahjulikke mikroobe

Uuring viidi läbi vahemikus juuni-juuli 2022 ning selle raames kogusid teadlased 400-lt pinnalt proove Kesk-Texase veteranide tervishoiu asutustes (Central Texas Veterans Healthcare System).

Loe edasi

Puhastuseksperdil täitus veerandsada!

Tervitame ja täname kõiki endiseid ja praeguseid kolleege, kliente ja koostööpartnereid. Üheskoos on olnud tore ja õpetlik maailma puhtamaks muuta!

Loe edasi

Teadlik tegutsemine lutikatega

Viimastel nädalatel on meediasse jõudnud muret tekitavad teated Prantsusmaal valitsevast olukorrast seoses lutikatega. Tegemist on pandeemialaadse olukorraga, kus lutikad on vallutanud inimeste elamised, ühistranspordi jne. Ametliku statistika järgi on Prantsusmaal juba varasemalt kulunud lutika tõrjele aastas umbes 230 milj eurot. Kuidas valmis olla meil Eestis? 

Loe edasi