fbpx

Projekti tulemused – uuringud

1. Puhastustööde koormuse mõju lihastele, kasutades nutikaid rõivaid.

Katseolukordades viidi läbi ergonoomiliselt korrektne ja teadlikult vale puhastus ning testiti puhastusmeetodite koormust kätes. Tulemuste analüüs on käimas, kuid juba analüüsiprogrammi esimesed kiired aruanded annavad põhjust oodata huvitavaid tulemusi. Eesmärk on, et need võimaldaksid meil juhendmaterjalis illustreerida, mis on hea ergonoomika ja miks see on nii oluline. Alloleval infograafikul on kujutatud lihaskoormust kahes erinevas puhastusmeetodis, mida saab kasutada sama puhastustulemuse saavutamiseks. Uuringud nutirõivastega viidi läbi Soomes.

2. Puhastusteenindaja tööohutus

Kogusime kokku ning tegime kokkuvõtte saadaolevatest ergonoomiaalastest koolitusmaterjalidest. Materjalid on kogutud järgnevatest riikidest: Eesti, Soome, Rootsi, Taani, Norra, Iirimaa, Ungari, Belgia, Šveits, Holland. Otsingute pealkirjad olid Ergonoomia, Ergonoomika, puhastusmeetodid, Ergonoomika erinevates ruumides, Ergonoomika ja tööohutus. Kahjuks pidime uuringute käigus tõedema, et väga vähesed riigif on selles valdkonnas koostanud kasutusjuheneid puhastusteenindajatele.
Kogutud juhendid on nähtavad SIIN

3. Koristustööde koormuse tervikuna käsitlemine 

Puhastusteenindajad ja puhastustööde juhid tunnevad, et nende töö on väga tähendusrikas. Küll aga kogevad nad füüsilist ja psühholoogilist stressi, mida mõjutab ka töökeskkond.

Puhastusteenindaja töötab päeva jooksul erinevates ruumides. Tema töökoht vahetub mitu korda päevas ning seetõttu puudub puhastusteenindajal kontroll töökeskkonna ergonoomia üle. Koristustööde ergonoomiat mõjutab aga töökeskkond oluliselt. Selle hulka kuuluvad ruumide seisukord ja pinnakattematerjalid, sisustus, ruumide puhtus ja korrasolek, ventilatsioon ja jäätmekäitlus.

Projekti raames tehti küsitlusi kuu aega nii puhastusteenindajate kui puhastustööde juhtide seas järgmistel teemadel:

  • Erinevad tegurid, mis takistavad puhastamist ja vähendavad ergonoomiat
  • Luu- ja lihaskonna vaevused puhastustöödel
  • Puhastusteenindajate ja puhastustööde juhtide kogemused oma töö füüsilisest ja vaimsest pingest
  • Puhastusteenindajate kogemus ergonoomikaalase koolituse piisavuse kohta töökohal
  • Puhastusteenindajate ja puhastustööde juhtide kogemused hõivatusest ja töötempo mõjutamisest

Raportiga saad tutvuda SIIN.

Artiklid

Vaata kõiki

Koristusvaldkonna ametihaigused ja töösse suhtumine

Puhastusteenindajad ja puhastustööde juhid tunnevad, et nende töö on väga tähendusrikas. Küll aga kogevad nad füüsilist ja psühholoogilist stressi, mida mõjutab ka töökeskkond.

Loe edasi

10 nippi köögi puhastamiseks

Köök on kodu osa, kus pererahvas veedab tavaliselt palju aega. Söögivalmistamisega kaasneb ka paratamatult palju mustust- eeskätt rasvane mustus, kuid tekib ka tolm, maha kukkunud puru, söögijäätmed ning lisaks veel kraanikausis sete ja märg mustus. Seega köögis on palju erinevat liiki mustust, mis meid kimbutab. Samas on köögi puhtus oluline, kuna tegemist on toiduainetega kokku puutuvate pindadega.

Loe edasi

Kui palju aega kulub keskeltläbi kodu koristamisele?

Aeg on korvamatu ressurss. Igapäeva elus kuuleme ikka ja jälle inimesi kurtmas, et ei ole aega ja elutempo on liiga kiire. Ööpäevas on 24 tundi. See, milline väärtus sellel ajal on ja kui nauditavalt seda veedame, sõltub iga inimese enda otsusest.

Loe edasi

Kuluefektiivne vajaduspõhine koristus – projekti kokkuvõte

31.oktoobril lõppes 3-aastane Erasmus+ projekt „Cost Effective, Need Based Cleaning – INSTA800“. Projekt tõi kokku INSTA800 seitsme kasutajariigi tõelised spetsialistid. Aastate jooksul jagasime omavahel kogemusi, õppisime üksteiselt, kuid lõime ka palju uut materjali, mis aitab puhastusvaldkonnas vajaduspõhist koristust kuluefektiivselt korraldada ja mis aitab parandada puhastusteenindaja tööefektiivsust.

Loe edasi