fbpx

Rahvusvaheline projekt „Cleaning Ergonomics – to Prevent Occupational Diseases and Accidents“

 

 

 

Projektis osalevad partnerid:

Rahvusvaheline projekt  “Cleaning Ergonomics- to Prevent Occupational Diseases and Accidents” sai alguse 2021 aasta sügisel ja kestab 3 aastat. Puhastusekspert OÜ õppematerjalid koristamise ergonoomika valdkonnas on välja töötatud 20 aastat tagasi ja kui 2020 aastal hakkasime oma õppematerjali uuendama ning otsima uuemaid ergonoomika juhendeid. Konsulteerisime erinevate koristusvaldkonna spetsialistidega ning töötervishoiu spetsialistidega Eestis ja välismaal ning siis selgus, et selles valdkonnas materjale ei leidu.

Projektis osalevad neli riiki – lisaks Eestile ka Ungari, Holland ja Soome. Puhastusekspert OÜ, projekti eestvedajal, on kogemus varasemate projektide tulemusliku levitamisega ja sihikindlalt tegelenud oma tegevuste reklaamimisega sotsiaalmeedias, mis on viimastel aastatel olnud peamine turunduskanal. Propuhtaus, Soome, esindaja Tarja Valkosalo’l on pikaajalised kogemused seminaride korraldamisega ja koristusvaldkonna artiklite kirjutamisega, SVS S.B., Holland, omab hulgaliselt rahvusvahelisi kontakte koristusalastes professionaalsete ajakirjadega ning Brite-Sol Kft, Ungari, omab pikaajalist, laialdast kogemust koristusvaldkonnas ning ettevõte on pühendunud töötajate tervishoiu jälgimisele.

Esimesed uuringud ja tulemused on nähtaval SIIN

Ergonoomikat on järjest enam rakendatud töötervishoiu ja tööohutuse eesmärkide täitmiseks. Loodame projektiga teadvustada koristusvaldkonna enamlevinud tööõnnetuste ja kutsehaiguste põhjuseid. Muuta valdkonda teadlikumaks olemasolevatest ohtudest ja riskidest. Soovime projektiga pakkuda 20 enamlevinud kutsehaigusi ja tööõnnetusi põhjustava teguri ennetamiseks ning vältimiseks, lahendusi lihtsate õppefilmide näol. Selleks, et koolitused oleks tulemuslikud, seda ka töödejuhatajate poolt, kes ei ole väljaõppelt koolitajad, pakume koolituskava ja metoodika lühikirjelduse 20 olulisema probleemi ennetamiseks.

Projekti kestvus on 3 aastat ja selle aja jooksul plaanime:

  • teostada koristusvaldkonnas 20 enamlevinud kutsehaigusi ja tööõnnetusi põhjustava probleemide analüüsi. Uuringusse kaasatakse 20 riiki.
  • luua koolitusmaterjalid kutsehaiguste ja tööõnnetuste vältimiseks koos 20 õppevideoga ja piltmaterjaliga
  • luua koolitusprogramm 20 enamlevinud kutsehaiguse ja tööõnnetuse vältimiseks, mis on kättesaadav tasuta projekti kodulehel ning kõikide partnerite veebilehekülgedel. Materjal tehakse võimalikult lihtsalt kätte saadavaks kõigile, kõikidest digitaalsetest seadmetest. Õppefilmid on avalikult youtube’s leitavad.
24.-25. jaanuar 2022 toimus Tallinnas Erasmus+ projekti „Cleaning ergonomics – to prevent occupational diseases and accidents“ avakohtumine.

Loodame eeltoodu ellu viimsel vähendada kutsehaiguseid ja tööõnnetusi koristuses vähemalt 10%, hetkel on iga 50 töötaja kohta 1 fikseeritud tööõnnetus või kutsehaigus aastas. Kui täidame projektis püsitatud eesmärgi info jõudmisega 84 000 inimeseni, siis statistiliselt on sellise hulga inimeste kohta aastas 1680 tööõnnetust või kutsehaigust. 10% on sellest 168, mida loodame aastas ära hoida. Olukorda täpsemalt loodame uurida Ungari koristusettevõttes läbi viidava materjalide juurutamise eksperimendi monitoorimisega. Lisaks sellele plaanime läbi viia tagasiside küsitlusi projekti tulemuste rakendumise kohta. Tulemusi loodame avalikustada, et innustada ettevõtteid laiemalt töö ergonoomiale tähelepanu pöörama.

Plaanime saavutada turvalise ja tervisliku töökeskkonna puhastusteenindajatele, keda on Euroopa Liidu maades üle 4 miljoni.

Projekti uudistega saad tutvuda siin:

Artiklid

Vaata kõiki

Objekti koristustulemuse eeldus puhtusele vs tegelikkus

Kuidas teame, kas oleme koristusega rahul? Selleks vajame tagasisidet ja ühtset arusaama sellest, mis on puhas ja milline mustus peab olema eemaldatud, et saaks öelda, et töö on hästi tehtud. Sageli ringleb koristuses vaid negatiivne tagasiside – kui midagi ei ole nii nagu peab, siis info liigub ja hakatakse probleemiga tegelema. Kui kõik on hästi, siis see on justkui normaalne ja sellest ei ole vaja rääkida. Motiveeritud tööks vajab inimene kindlasti positiivset tagasisidet, seda ka koristuses.

Loe edasi

3 puhastusainet, mida on kodus vaja

Suurem osa mustusest koduses keskkonnas on eemaldatav ilma aineteta. Veega niisutatud mikrokiudlapid või -mopid on oskuslikul kasutamisel väga tõhusad abimehed erinevate mustuste eemaldamisel. Kuid samas päris ilma aineteta kodus siiski hakkama ei saa.

Loe edasi

6 nippi tolmust vabanemiseks

Tolmu on kõikjal, seda lihtsalt tekib. Tolm on mustus, millel võib olla meie tervisele otsene mõju. Peale tolmuallergia on sellel otsene mõju ka täiesti tervete inimeste tervisele, kuna tolmustes ruumides võib olla õhus tavapärasest rohkem hallituseoseid. Tolmu ja eoste sissehingamisel kulub organismil teatud hulk jõuvarusid nendega toimetulekuks, mille tulemusena meie immuunsus langeb. Kui sellises kurnatud olekus puutub inimene kokku mõne viirusega, siis haigestub ta suurema tõenäosusega. Sellises ruumides tunneme sageli ennast ka väsinuna.

Loe edasi

Koristusvaldkonna ametihaigused ja töösse suhtumine

Puhastusteenindajad ja puhastustööde juhid tunnevad, et nende töö on väga tähendusrikas. Küll aga kogevad nad füüsilist ja psühholoogilist stressi, mida mõjutab ka töökeskkond.

Loe edasi