Mida ütleb OSKA uuring puhastusvaldkonna kohta?
OSKA on tööjõuvajaduse seire- ja prognoosisüsteem, mis prognoosib milliste oskustega inimesi ja kui palju on vaja täna ning tulevikus. Koolituse kavandamisel on oluline tugineda uuringule, et vajalikud trendid ja muudatused jõuaksid koolitustesse. OSKA seirab ka uuringus toodud soovitusi ja ettepanekuid, kas ja kuidas need on rakendunud ning millist mõju avaldanud.
Eestis on rahvastiku vähenemine pidurdunud, seda eeskätt suurenenud sisserände tõttu. Lähi aastakümnetel jääb siiski nooremat tööealist elanikkonda vähemaks. Samuti ei suurene tööjõu hulk.
Kinnisvara korrashoiu valdkonda iseloomustab uuringu põhjal alljärgnev:
- valdkonnas töötavad suures osas naised (93%);
- keskmisest rohkem lihttöölisi;
- umbes 1/3 töötajatest töötab osalise tööajaga;
- keskmine palk on umbes pool Eesti keskmisest palgast;
- keskmisest kõrgem tööjõu voolavus;
- 51% töötajatest on vanemad kui 55 aastat
- valdkonnas töötab üle 23 000 inimese, mis on vähemalt 3,5% Eestis tööga hõivatud inimestest. Siia lisandub veel hotellide toateenindusega seotud personal, kelle tööjõuvajadust uuriti teises sektoris;
- valdkonnas on oluliselt suurem tööturu vajadus koolituste järele kui on koolitatud inimesi;
Lähiajal mõjutavad valdkonna arengut tehnoloogia areng ning sellest tulenevalt järjest olulisemad infotehnoloogia baasteadmised:
- uued hooned on järjest tehnoloogilisemad
- teenuste arendus, seire toimub järjest enam veebikeskkonnas;
- robotite aktiivsem kasutuselevõtt;
- inimeste väärtushinnangud muutuvad;
- linnastumine, millega seoses tegevusi, mida varasemalt on ise tehtud, enam ise ei tehta. Näiteks kodu koristamine;
Uuringus välja toodud kitsaskohad, mida tuleb valdkonna arenguks lahendada:
- Napib erialase ettevalmistusega juhte (sh Puhastustööde juht tase 5). Kuna tegemist on valdkonnaga, kus on palju voolavat ja suhteliselt madala palgaga tööjõudu, siis teenuse õnnestumise võtmeküsimuseks on pädev juht (Puhastustööde juht tase 5). Samuti muutub olulisemaks puhastusteenindajate töö optimeerimine, mis on aga võimalik vaid pädevate juhtidega.
- Biotsiidi seadusest tingituna vajadus kaardistada, millised kutseid puudutab biotsiidide kutseline kasutamine.
Mida on Puhastuseksperdil pakkuda uuringu valguses:
- Koolitame puhastustööde juhte, suunitlus tulle toime tänapäeva ja tuleviku väljakutsetega puhastustööde juhtimisel. Koolitatud puhastustööde juht on eduka koristusteenuse võtmeküsimus.
- Puhastustööde kvaliteedikontrolle viime läbi elektroonselt, mis aitab andmeid koguda ja analüüsida ning annab väga head võimalused töö juhtimises ja arendamises otsuste tegemiseks ning töö efektiivsuse tõstmiseks. Kuna töötajaid juurde ei tule, siis optimeerimise oskus on prioriteet.
- Oleme kaasatud Terveseameti töörühma, mis tegeleb biotsiidide kutselise kasutaja teemaga. Pakume biotsiidide kutselise kasutaja koolitust.
- Valdkonnas on siiski teadmatus suur. Puhastusekspert meeskonnaga kirjutame artikleid ja jagame kasulikku infot puhastusteeninduse kohta.
Uuringuga saad tutvuda siin