Õpiränne Prantsusmaale 18.03. – 21.03.2025
Millised nõuded on tervishoiuasutuste koristusele Prantsusmaal? Sellele küsimusele otsisime vastuseid Kahepäevasel õpirändel Prantsusmaal. Õpirändel osalesid konsortsiumi liikmed SA Narva Haiglast, SA Viljandi Haiglast, SA Põhja-Eesti Regionaalhaiglast, AS Ida-Tallinna Keskhaiglast ning lisaks konsortsiumi liikmetele osales ka Lääne Tallinna Keskhaigla. Õpiränne oli toetatud Erasmus+ konsortsiumi õpirändeprojekti nr 2023-1-EE01-KA121-VET-000133792 ja 2024-1-EE01-KA121-VET-000236654 poolt.
Töövarjutamise fookuses olid haiglapuhastuse protsessid ning puhastusteenindajate koolitamine kutseõppes. Töövarjutamise korraldas CHI Caux Vallée de Seine haigla ja GRETA Normandie koolitusvõrgustik, vastuvõttev organisatsioon oli IFPRA.
Õpiränne Prantsusmaale andis väärtuslikke teadmisi haiglate puhastusprotsessidest ja koolitusmeetoditest õppeasutustes. Suhtlesime oma valdkonna professionaalide ja praktikutega ning meil oli võimalus kogeda reaalseid töötingimusi ning õppeasutuse koolituspraktikaid.
Töövarjutamine CHI Caux Vallée de Seine haiglas andis meile teadmisi:
- Aurupuhastuse kasutamisest operatsioonisaalide suurpuhastusel – see meetod on tõhus ja aitab vähendada ainejääkide hulka tundlikes ruumides.
- Ainekihi vältimist ühekordsete lappidega puhastamisel
- Vajaduspõhisest palatipuhastusest – puhastatakse vastavalt tegelikule vajadusele, mitte alati rutiini järgi, aidates vähendada ülekoristamist.
- Täpne ja mitmekülgne jäätmete sorteerimine – Prantsusmaal sorteeritakse eraldi isegi alumiinium ja elektroonikajäätmed.
- Laboratoorne kontroll operatsioonisaalide puhtusele – kindlustamaks, et kõik ruumid vastavad kõrgetele hügieeninõuetele.
Töövarjutamine GRETA Normandie koolitusvõrgustikus saime teadmisi:
- INHNI kvaliteetsete koolitusprogrammide kohta, mis annavad tugevad põhioskused haiglate ja hooldekodude puhastustöödeks.
- Õppemängude kasutamisest koolitustel, mis muudab keerulised teemad – nagu isolatsiooniprotseduurid ja isikukaitsevahendid – õppijale arusaadavaks ja meeldejäävaks.
Mõtteid tulevikuks
Üks olulisi teadmisi oli auruga puhastamise potentsiaal ka Eestis, eriti meditsiiniseadmete puhul. Samuti tekkis mõte luua Eestis sarnased õppematerjalid ja õppemängud, mis toetavad puhastusteenindajate õpetamist tervishoiuasutustes.
Tagasiside osalejatelt oli väga positiivne – töövarjutamine inspireeris ning tõi kaasa mitmeid uusi ideid ja arutelukohti, kuidas saaksime Eesti haiglates puhastusprotsesse veelgi teadlikumalt ja tõhusamalt arendada.